DR. JANE GOODALL - ÉLETRAJZ ÉS TEVÉKENYSÉGEK
Dr. Jane Goodall a csimpánzok viselkedését tanulmányozó, új korszakot nyitó kutatását 1960 július 14-én kezdte el Tanzániában. Mentora Dr. Louis Leakey, antropológus és paleontológus volt. Tanulmányait a Gombe Nemzeti Parkban (eredeti nevén Gombe Stream Chimpanzee Reserve) végezte, amely megalapozta a későbbi primatológiai kutatásokat és melyek segítségével újra kellett fogalmazni az emberek és állatok közötti viszonyt.
Dr. Goodall 1977-ben alapította a Jane Goodall Intézetet, mely folytatja a Gombe-i kutatásokat, és vezető szerepet tölt be a csimpánzok és élőhelyeik védelmében.
Az Intézet széles körben ismert az innovatív, közösség-központú természetvédelem megalapozásáról és afrikai fejlesztési programjairól, valamint a Roots and Shoots (Rügyek és Gyökerek) környezeti nevelési világhálózatról és humanitárius ifjúsági programjáról.
A Roots and Shoots természet- és környezetvédelmi hálózatot Dr. Jane Goodall hívta életre 1991-ben, tanzániai tanulók egy csoportjával. A Roots and Shoots hálózata fiatalok százezreit kapcsolja össze világszerte több mint 130 országban. A hálózat célja, hogy együttes erővel a Földet jobb hellyé tegyük az emberek, az állatok, és a környezet számára.
Dr. Goodall átlagosan évi 300 napot utazik, és előadásokat tart a csimpánzokat veszélyeztető fenyegetettségekről, és más környezeti válságokról, mert hiszi és reméli, hogy az emberiség képes megoldani azokat a problémákat, melyeket saját maga idézett elő.
Dr. Goodall számos elismerést kapott munkája során, többek közt a Francia Becsületrendet, a Tanzánia Medált, valamint Japán igen rangos Kiotó-díját. 2020-ban az ázsiai Nobel-díjnak nevezett Tang-díjat ítélték meg számára fenntartható fejlődés kategóriában.
2002 áprilisában Kofi Annan az ENSZ főtitkára „a Béke hírnöke” címet adományozta dr. Goodallnak. A hírnökök segítik megmozgatni az embereket, hogy részt vegyenek a világ jobbá tételében. Szószólóként tevékenykednek különféle területeken, így a nyomor megszüntetésében, az emberi jogokért, a békéért és a konfliktusok megoldásáért, a HIV/AIDS megállításában, a fegyverkezés csökkentésében, a közösségi fejlesztésben és a környezeti szemléletre nevelésben. 2003-ban II. Erzsébet brit királynő dr. Goodallt a Brit Birodalom Hölgyévé (Dame, DBE) nevezte ki, mely egyenértékű a kitüntetés lovagi osztályával.
További információkért Dr. Jane Goodall életéről, valamint a Jane Goodall Intézet munkásságáról, kérjük, látogass el a www.janegoodall.org weboldalra.
Dr. Goodall hosszabb, áttekintő életrajza itt olvasható.
A NatGeo által készített rövid videóösszefoglaló pedig itt nézhető meg:
Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall