2024-ES BÉKE NAPJA ÜZENET DR. JANE GOODALLTÓL, DBE
A JANE GOODALL INTÉZET ALAPÍTÓJA ÉS ENSZ BÉKE HÍRNÖKE
Az ENSZ Béke hírnökeként nem könnyű kitalálni, hogy milyen üzenetet osszak meg idén, mivel jelenleg a világ nagyon messze van attól, hogy békés legyen. Pedig oly sok millió ember gyűlöli a háborút, és álmodik egy békés életről. Az anyák tiltakoznak, amikor férjüket vagy fiaikat harcolni kényszerítik, és zokognak, amikor sebesülten vagy hullazsákban térnek haza. A túlélő fiatal férfiakat gyakran súlyosan traumatizálják a háború borzalmai. Úgy tűnik, hogy a világ minden részén háború vagy fegyveres konfliktus van: az orosz-ukrán háború, az Izrael és Palesztina közötti folyamatos konfliktus, amely a Gázában zajló népirtáshoz vezetett, a háborúk és konfliktusok oly sok afrikai országban, a szélsőséges vallási csoportok terrorcselekményei, az őslakosok és kisebbségi csoportok elnyomása, az iskolai lövöldözések, a növekvő számú családon belüli erőszak és utcai erőszak, és természetesen a rasszizmus és a megkülönböztetés.
És ott vannak a természet ellen elkövetett folyamatos támadásaink: az erdőirtás, a környezetszennyezés, a bányászat, a rétegrepesztéses olajbányászat és az ipari mezőgazdaság, amely gyakran mérgező kémiai rovaritószereket, gyomirtókat és műtrágyákat használ. Magát a talajt pusztítjuk, és ez szörnyű hatással van a biológiai sokszínűségre. A növény- és állatfajok hatodik nagy kihalásának kellős közepén vagyunk, amelyet a természet ellen elkövetett erőszakos emberi cselekedetek okoznak, és amelyet az ember okozta éghajlatváltozás tovább súlyosbít. Érző állatok milliárdjaival bánunk nagy kegyetlenséggel a nagyüzemi gazdálkodásban, a szükségtelen orvosi kutatásokban, a szórakoztatóiparban és amikor háziállatként tartjuk őket. Emellett ott van a szörnyű trófeavadászat. Képzeljük csak el, milyen lenne a világ, ha mindenki betartaná az aranyszabályt, amely minden egyes nagy vallásban közös: „Bánj úgy másokkal, ahogyan szeretnéd, hogy mások bánjanak veled” – ezek közé a „mások” közé tartoznak az állatok és az anyatermészet is.
Az idei nemzetközi békenap témája „A béke kultúrájának ápolása”, és ez a téma áthatja a JGI humanitárius és környezetvédelmi programját, a Rügyek és Gyökereket (Roots & Shoots), amely jelenleg a világ 70 országában működik, és amelynek tagjai az óvodásoktól az egyetemistákig terjednek, de még felnőtt csoportok is vannak. Számos országban a tagok óriási békegalambokat fognak röptetni, amelyek újrahasznosított ágyneműből és dróthálóból vagy papírmaséból készülnek, miközben Dana Lyons „Circle the World” című dalát játsszák. A csoportok olyan projekteket is választanak majd, amelyek a természettel való békét hirdetik – például a szemét kitakarítása a folyókból, tavakból és óceánokból, faültetés vagy pénzgyűjtés természetvédelmi szervezeteknek. Néhányan azokkal működnek együtt, akik az illegális vadállat-kereskedelem felszámolásáért dolgoznak. Vannak, akik önkénteskednek magukra hagyott kutyák és macskák menhelyein, vagy a nagyüzemi gazdaságokból és a vadállat-kereskedelemből kimentett állatok számára fenntartott menhelyeken, kutyasétáltatást vállalnak beteg vagy idős emberek számára, gondozzák biokertjeiket, összegyűlnek a szomszédságukban, hogy megosszák egymással a projekteket és történeteket, különböző kultúrákból származó ételekkel és italokkal. Ahogy összehozzuk a különböző országokból származó tagokat (általában virtuálisan), rájönnek, hogy a bőrszínnél, nyelvnél, kultúránál és vallásnál fontosabb az a tény, hogy mindannyian emberek vagyunk – mindannyian érzünk mentális és fizikai fájdalmat, mindannyian sírunk, nevetünk és szeretünk. Egy család vagyunk. Számos országban muszlimok és keresztények, valamint különböző országokból és kultúrákból származó tagok dolgoznak együtt projekteken, hogy a világot mindenki számára jobb hellyé tegyék.
Képesek vagyunk minden tőlünk telhetőt megtenni azért, hogy kedvesen és tisztelettel bánjunk a körülöttünk élő emberekkel, állatokkal és a természettel. Megpróbálhatjuk kibékíteni a nézeteltéréseket a családunkban, vagy a konfliktusainkat a barátainkkal vagy a munkatársainkkal. Barátsággal nyújthatunk kezet az újonnan érkezett menekülteknek. Választhatunk etikusan, hogy mit vásárolunk, mit eszünk, mit viselünk – ami azt jelenti, hogy visszautasíthatjuk az olyan termékek megvásárlását, amelyek károsították a környezetet, kegyetlenek az állatokkal szemben, vagy amelyek a tisztességtelen bérek miatt olcsóak.
Imádkozzunk, hogy véget érjenek a konfliktusok, különösen a gázai népirtás. És imádkozzunk azokért, akik életüket kockáztatva segítenek a sebesülteken, etetik az éhezőket, és gondoskodnak az emberi erőszak, kegyetlenség és háború következtében szenvedő állatokról.
2024. szeptember 2. Bournemouth, Egyesült Királyság
Ima a világbékéért - Dr. Jane Goodall, DBE
Imádkozunk ahhoz a nagy Szellemi Erőhöz, amelyben
élünk, mozgunk és létezünk.
Imádkozunk, hogy mindig
nyitva álljon elménk az új eszmék előtt, és kerüljük a dogmákat;
hogy minél mélyebb megértést nyerjünk minden élőlény természetéről
és a természettel való kapcsolatunkról;
hogy egyre jobban betöltsön minket
a lélek nagylelkűsége és minden élet iránti valódi együttérzés és szeretet;
hogy igyekezzünk begyógyítani az általunk okozott sebeket a természeten
és uralkodjunk az anyagi javak iránti mohóságunkon, tudva, hogy
tetteink sértik a természetet és gyermekeink jövőjét;
hogy megbecsüljünk minden egyes embert
azért, aki ő maga, mindenki a saját sokszínűségében,
megkülönböztetés nélkül,
elérve a bennük lévő szellemi erőt,
tudva, hogy mindenkinek megvan az ereje, hogy megváltoztassa a világot.
Imádkozunk a társadalmi igazságosságért,
a bénító szegénység enyhítéséért,
amely szerte a világon emberek millióit kárhoztatja
nyomorúságos életre – éhezve, betegen és teljesen reménytelenül.
Imádkozunk az éhező gyermekekért,
akik hajléktalanságra, rabszolgamunkára és prostitúcióra vannak ítélve,
és különösen azokért, akiket harcra, gyilkolásra és kínzásra kényszerítenek,
még saját családtagjaik bántalmazására is.
Imádkozunk az erőszak és a háború áldozataiért,
a testükben és lelkükben megsebesültekért.
Imádkozunk a menekültek sokaságáért,
akiket otthonukból idegen helyekre kényszerítettek
a háború, az üldöztetés vagy a környezetük teljes pusztulása miatt.
Imádkozunk a szenvedő állatokért mindenütt,
hogy véget érjen a fájdalom, amelyet okoznak a tudományos kísérletek,
az intenzív gazdálkodás, a prémtenyészet, a vadászat, a csapdák,
a szórakoztató célú kiképzés, a bántalmazó állattartók,
és a kizsákmányolás minden más formája,
mint a falkaállatok túlterhelése és túlhajszolása,
bikaviadalok, borzvadászat, kutya- és kakasviadalok és még sok más.
Imádkozunk, hogy véget érjen a kegyetlenség,
akár emberekkel, akár más állatokkal szemben,
hogy véget érjen a zaklatás és a kínzás minden formában.
Imádkozunk, hogy megtanuljuk a megbocsátásból fakadó békét
és az erőt, amelyet a szeretetből nyerünk;
hogy megtanuljuk, semmit se vegyünk természetesnek ebben az életben;
hogy megtanuljunk szívünkkel látni és megérteni;
hogy megtanuljunk örülni a létezésünknek.
Imádkozunk mindezekért alázattal;
Imádkozunk a bennünk lévő remény miatt,
és az emberi szellem végső győzelmébe vetett hitünk miatt;
Imádkozunk a Teremtés iránti szeretetünk miatt,
és a Nagy Szellemi Erőbe vetett bizalmunk miatt.
Imádkozunk, mindenekelőtt, a békéért az egész világon.
Jane Goodall, PhD, DBE
A Jane Goodall Intézet alapítója és az ENSZ Béke hírnöke
Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall