A remény és a pozitív történetek feltérképezése

Írta: Dr. Lilian Pintea

Fordította: Turbacsné Gyöngyösi Mónika

 

A remény és a pozitív történetek feltérképezése

Add hozzá a saját történeted a Jane Goodall Intézet „Tapestry of Hope” (A remény faliszőnyege) című programjához!

Semmi kétség - bolygónk válságban van. A klímaváltozástól a biológiai sokféleség csökkenéséig sok minden miatt kell aggódnunk. De ez nem a teljes történet. Ha csak a negatív szalagcímeket nézzük, nem találunk inspirációt a reményre.

A közösségek által vezetett kezdeményezések nap mint nap változást hoznak a világ minden táján. Fiatalok lépnek fel iskoláikban és környékükön. A tudósok innovatív technológiákat fejlesztenek a fenntartható jövő építésére. A természet bebizonyítja, hogy egy kis segítséggel és védelemmel képes megújulni. Rengeteg olyan történet van, amely pozitív cselekvésre ösztönöz. Ezért találtuk ki a „Tapestry of Hope”-ot, egy interaktív térképes eszközt, amely az egészséges bolygóért folytatott pozitív változások egyéni történeteire világít rá.

Az először 2015-ben indított, továbbfejlesztett változat most már lehetővé teszi, hogy az emberek világszerte beküldhessék saját történeteiket. Az Apple által finanszírozott, szélesebb körű JGI Science & Knowledge platform részeként folyamatosan frissíthető. A Jane Goodall Institute (JGI) USA Természetvédelmi Tudományok csapata által a JGI Global és a JGI világszerte működő tagozatai és irodái együttműködésével kifejlesztett és karbantartott „Tapestry of Hope” egy digitális 3D-s interaktív földgömb, amely az Esri térinformatikai technológiáival működik, és amely virtuálisan összekapcsolja a közösségeket, hogy megosszák tapasztalataikat és az általuk elért pozitív változásokat.

 

 

Miért hoztuk létre ezt az eszközt?

A Jane Goodall Intézetben hiszünk abban, hogy a remény a változás erőteljes katalizátora. A remény rugalmasságra, elszántságra és mindenekelőtt cselekvésre ösztönöz. Ezt a fontos új eszközt a dubaji COP28 konferencián a Nemzetközi Természetvédelmi Unió (IUCN) pavilonjában tartott rendezvényen mutattuk be, amelyen

Dr. Jane Goodall videóüzenetben mutatta be a térképet. 

 

 

Ebben megosztotta a következőket:

„Láttam, hogy az ember milyen pusztítást tud okozni a környezetben. De inspiráltak a közösségükkel és a környezetükkel törődő emberek nagyszerű történetei ”.

Dr. Jane Goodall, DBE, a Jane Goodall Intézet alapítója és az ENSZ békenagykövete

 

A „Tapestry of Hope” térkép a természetvédelem és a fenntartható fejlődés integrált megközelítését szemlélteti. Az ökoszisztémák pusztulása súlyosan érinti a helyi közösségeket, amelyek megélhetésükhöz a természetre támaszkodnak, de a problémák megoldásának kulcsa is az ő kezükben van.

A Jane Goodall Intézet (JGI) közösségek által irányított természetvédelem „Tacare” (Tacare= take care program) megközelítése és a Roots & Shoots globális ifjúsági mozgalom segítségével dolgozik együtt ezekkel a közösségekkel az embereket, az állatokat és a környezetet fenyegető veszélyek kezelése érdekében. Mindegyikük egészsége elválaszthatatlanul összefügg a többiével. A „Tapestry of Hope” térkép ezt a holisztikus modellt szemlélteti.

 

Fedezd fel a remény térképét. Kattints erre a szövegre!

 

Kattints a földgömbön levő gombostűre és megtudhatod, hogyan állítják helyre a Na'tsa'maht őslakos oktatási kultúrklub diákjai a helyi tájat a kanadai Victoria városában! Az őshonos növényfajok és kulturális jelentőségük megismerésével, valamint a tanultak saját őshonos növénykertjükben való alkalmazásával ez a csoport támogatja az őshonos biológiai sokféleséget és erősíti a földdel és egymással való kapcsolatukat.

 

 

Eközben Franciaországban különböző Roots & Shoots csoportok összefogtak egy közös cél érdekében: egy közeli strand megtisztítása az emberi szeméttől! A közös munkával sokkal több szemetet tudtak eltakarítani és rendezni, mint amennyit egyedül lehetett volna. Ráadásul megismerhették a helyi vadon élő állatvilágot, amelyet megmentettek azzal, hogy eltávolították a veszélyes hulladékot az élőhelyükről!

 

 

Forgasd el a virtuális földgömböt Ugandához, ahol nők egy csoportja azon dolgozik, hogy a lányok továbbra is iskolába járjanak! Ahogy elérik a pubertáskort, sok lányt arra kényszerítenek, hogy a menstruációval kapcsolatos megbélyegzés miatt hagyja ott az iskolát. Az olyan újrahasználható betétek, mint amilyeneket itt készítenek, segítenek biztosítani, hogy a lányok folytathassák tanulmányaikat!

 

 

Az Egyesült Arab Emírségekből származó történetek között szerepel a kóbor macskák megmentése, gondozása és etetése! Az Abu Dhabi Háziállatok Egyesületének tagjai  elkötelezetten gondoskodnak ezekről az állatokról a közösségükben, néhányan már otthonra is találtak.

 

 

Fedezd fel a remény térképét. Kattints erre a szövegre!

 

 

Janegoodall Logo

Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall

Cím: Iroda - 1026 Budapest, Szilágyi Erzsébet fasor 41.
Számlázás - 1089 Budapest, Orczy tér 4/a/1. 3/1.

Telefon: Kádár András, 06-30-724-0274

E-mail: info (kukac) janegoodall (pont) hu

Adószám: 18122284-2-42