Az ugandai gazdák örömmel osztoznak terményeiken a csimpánzokkal
Fordította: Mészáros Adrienne
Csimpánz a Ngamba-sziget partjainál – a főemlősök számára létesített menedék az élőhelyvédelem fontosságára hívja fel a figyelmet. Kang-Chun Cheng
Samuel Isingoma egy banánfa árnyékában magyarázza el, miért áldozza fel értékes jákafa (jackfruit)-termését a csimpánzok számára.
„Mióta segítek rajtuk és átengedem a gyümölcsöt a csimpánzoknak, nem dézsmálják meg a többi terményt” – mondja Isingoma, aki 20 jákafát ültetett 7 hektáros földjén, a nyugat-ugandai Kasongoire faluban. A fák bőséges termését kizárólag a csimpánzok élvezik.
A Jane Goodall Intézet – egy nemzetközi természetvédelmi szervezet – támogatásával az ugandai gazdák immár fontos szerepet játszanak az emberek és csimpánzok közötti feszültség enyhítésében. A konfliktusok annak köszönhetők, hogy az emberi települések egyre inkább elfoglalják az állatok élőhelyét.
Az emberek és vadállatok közötti összetűzések olyan régre tekintenek vissza, mint maga a mezőgazdaság. Azáltal, hogy a csimpánzok számára ültetnek haszonnövényeket, az ugandai gazdák elérték, hogy az emberek és a főemlősök békében éljenek egymás mellett.
Uganda a legnagyobb cukornád-termelő ország Kelet-Afrikában, emellett az egyik leggyorsabban növekvő népességgel rendelkezik a kontinensen, így egyre nagyobb területre van szükség az emberi települések és az ültetvények számára, ami viszont a csimpánzok élőhelyéül szolgáló erdők zsugorodásával jár együtt.
James Byamukama, a Jane Goodall Institute ügyvezető igazgatója elmondta, hogy rendkívül fontos, hogy a közösségekkel megbeszéléseket kezdeményezzenek, ahelyett, hogy a megoldásokat kívülről próbálnák rájuk kényszeríteni. Az intézet ugandai központjának közösségi kapcsolattartói korábban azt javasolták, hogy a farmerek ültessenek olyan haszonnövényeket, amelyek nem túl ínycsiklandóak a vadállatok számára. Ezért nagyjából nyolc évvel ezelőtt Isingoma – aki azelőtt kukoricát termesztett - kávébabot kezdett ültetni a földjén.
Ma már egy lépéssel előrébb tart, és az intézet javaslatának megfelelően a terményhozam egy részén osztozik az éhes csimpánzokkal.
Isingoma elmondása szerint ennek az az eredménye, hogy „nincs olyan sok ember és csimpánz közötti konfliktus”.
Erdők és mezőgazdasági területek keveréke Uganda nyugati részén. Kang-Chun Cheng
A gazdálkodó Samuel Isingoma jákafát ültetett, hogy így tartsa távol a csimpánzokat a saját 7-hektáros ültetvényétől, ahol másfajta növényeket termel. Kang-Chun Cheng
Egy férfi a Nílusi tulipánfa magoncát mutatja a Kasongoire Közösségfejlesztési Egyesület faiskolájában, ahol őshonos és idegenhonos növényeket is termesztenek. Kang-Chun Cheng
Csimpánz ejtőzés közben a Ngamba-szigeten. Kang-Chun Cheng
A nyugat-ugandai Kasenene község lakói elmondták, hogy a nőknek és a gyerekeknek heti 10 órát kell tűzifagyűjtéssel tölteniük, mivel a környező erdők gyorsan zsugorodnak, hogy átadják helyüket az ültetvényeknek. Kang-Chun Cheng
Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall