Jane Goodall Intézetek találkozója Bécsben az EUPP4 projekt keretében
Június 18-án egy szép verőfényes napon indultunk el Bécsbe, hogy találkozzunk az osztrák Jane Goodall Intézet munkatársaival. A magyar intézetet Erdei Judit, Gáspár Zita, Bodzsoni Péter önkéntesek, Kádár András titkárunk, és a Roots&Shoots programunkban dolgozó Batka Berni, és Gáll Janka képviselte.
A látogatás apropóját az hozta, hogy 2024. július 1-től Magyarország veszi át az EU elnökségét, és az ehhez való felkészüléshez képzéseket támogat a HAND Szövetségen keresztül, melynek mi is a tagjai vagyunk.
Mivel 2018-ban Ausztria látta el az elnökséget, ezért volt számunkra kézenfekvő, hogy a Bécsben működő Jane Goodall Intézet vezetőitől tudjunk meg többet a saját működésükről, a kormányzattal való kapcsolatukról és a bevételi-, adománygyűjtési lehetőségeikről, módszereikről.
A hajnali 5 órás indulás a Népligettől sem szegte kedvét a csapatnak, és izgatottan vártuk a nap további részét.
A bécsi buszpályaudvaron Alexandra Foidl várt minket, aki az osztrák intézet Roots&Shoots programjának a vezetője. Janka, és Alexandra még 2019-ben találkoztak Windsorban az éves Roots&Shoots összejövetelen, ahol egymásnak, és Harry Hercegnek mutatták be a nemzetek programjait, tevékenységeit, és erősítették a szervezeti egységet.
A közös bécsi reggeli után ellátogattunk a "Billingual Primary School" külvárosi iskolába, ahol megismerhettük az iskola működését, a suliban működő Roots&Shoots programot, és a 2022-es "Jane látogatás" történetéről is többet megtudhattunk.
Az iskola kertjében a gyerekek Dr. Jane-nel fákat ültettek, amiket folyamatosan gondoznak, és védenek azóta is. Azonban a város vezetői elhatározták, hogy bővítik az iskola területét, aminek útjában állnak a fák, ezért kezdeményezték a kivágásukat, eltávolításukat.
A klímaváltozással kapcsolatosan rajzpályázatot hírdettek az iskolában, aminek alkotásait az aulában tekinthettük meg. A gyerekek igazán kifejező módon jelenítették meg a véleményüket a polgármester terveiről.
Az aulában kihelyezett egyik tablón az osztályok beosztását is láthattuk, amin a különböző fenntarthatósági, újrahasznosítási felelősök beosztása szerepelt, ami nagyon hatékonynak bizonyult a mindennapokban.
Felelősök:
Papír menedzser, Víz menedzser, Természet menedzser, Újrahasznosítás menedzser, Energia menedzser
Mindannyian a társaikat megszólítva, és oktatva igyekeznek felhívni a figyelmet az EU fenntarthatósági céljaira, így már gyermekkorban elsajátíthatják ezeket, és beépíthetik az életükbe.
Az egyik iskolai osztályban találkozhattunk a Roots&Shoots program képviselőivel a gyerekekkel. Elmesélték nekünk is az iskolát fenyegető fakivágás történetét, így megtudhattuk, hogy már a polgármesterrel is tárgyaltak, aki hajthatatlannak bizonyult.
Mi az Újlengyeli Általános Iskolában működő Roots&Shoots csoportunk "Hársfa-tanösvény" projektjét mutattuk be, ahol a gyerekek szintén tiltakoztak az iskola előtt lévő hársfasor kivágása ellen, majd a polgármesterrel egyeztettek, és megmenekült a fasor, és még egy nyitható vitrinekből álló tanösvényt is készíttetett az önkormányzat, amiben folyamatosan cserélik a gyerekek az éppen aktuális információkat arról, hogy hogyan védhetjük meg, és óvhatjuk a hétköznapokban a természeti kincseinket.
Batka Berni bemutatta az "Eszterlánc Montessori" Roots&Shoots gyerekcsoportját. Beszélgettünk még a gyerekekkel, Janka tett fel kérdéseket, illetve a gyerekek nekünk, és így mindkét fél megismerhette a másikat, és a tevékenységeit. Így inspirálódhattunk egymás projektjeiből, gondolataiból.
Az együtt gondolkodás, és az ebből kialakuló újabbnál-újabb projektek teszik jobbá majd a Földünket.
Találkozás a JGI-Austria vezetőjével
Diana Leinzingerrel, és Alexandrával a Városi Parkba mentünk piknikezni, amihez a közelben lévő, és fenntartható módon üzemeltetett étkezdében vásároltunk harapnivalót.
A parkban, a fák árnyékában sokan próbáltak enyhüléshez jutni a tikkasztó hőségben, így mi is a fűben, a piknik takaróinkon heveredtünk le.
Diana, és Alexandra bemutatták az intézetük működését, külön kiemelve a kormányzati támogatásokkal kapcsolatos témát. Az osztrák kormányzati ügynökség, csakúgy mint nálunk a Hungary Helps Ügynökség az ugandai programjaikat finanszírozza.
Az ottani rendszerben a költségek 60%-át a szervezetnek kell állnia, és csak 40%-ot biztosít az állam. Az elszámolása is sokkal bonyolultabb, mint a magyar pályázatoké. Ennek ellenére több projektjük is fut párhuzamosan Ugandában, amik a helyi élővilágot, és a helyi közösséget segítik.
A bevételeik 20 %-a civil adományozóktól érkezik, ami nagyon szép eredmény.
A kormányzattal nagyon jó a kapcsolatuk, így amikor Dr. Jane Bécsbe érkezik a szövetségi elnök mindig szívesen találkozik, és támogatja az Intézet munkáját.
Nem kell mozgósítaniuk az önkénteseket, és nem is kommunikálnak erről egyáltalán a közösségi médiában, benne vannak a köztudatban és az önkéntesek keresik meg őket, akik általában az egyetemi éveikig aktívak.
Alexander Van der Bellen Szövetségi Elnök, Dr. Jane Goodall és a Nemzeti Park Igazgatója Edith Klauser
Nincs annyi fantázia az osztrák Roots&Shoots csoportok munkájában, de ezt közép-európai jelenségnek látják.
A chilei intézettel együttműködnek, ott kreatívabbak a fiatalok, és oda át tudják ültetni az osztrák struktúrát és a jó gyakorlatokat. A közel 100 Roots&Shoots csoport az éves beszámolója után kap certificate-et az intézettől.
A sok jógyakorlat, és hasznos információ után ellátogattunk a Bécsi Állatkertbe, ahol megbeszéltük a hallottakat, miközben meglátogattuk a koalákat, az óriás pandákat, és az orangutánokat.
Rengeteget tanultunk, és ezeket igyekszünk beépíteni a tevékenységeinkbe, munkánkba. Megígértük Diana-nak, és Alexandra-nak, hogy legközelebb mi látjuk vendégül őket Magyarországon.
Mi már nagyon várjuk, hogy újra találkozzunk!
További képek a galériában: GALÉRIA
Fotók: Bodzsoni Péter
Az „Együtt egy nyitott, igazságos és fenntartható Európa felé a világban – Negyedik Trió EU Elnökségi Projekt” az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg, a magyar HAND Nemzetközi Humanitárius és Fejlesztési Civil Szövetség ; a spanyol La Coordinadora; a belga CNCD-11.11.11 és 11.11.11., mint nemzeti civil szervezeti platformok, valamint a CONCORD, mint európai civil szervezeti szövetség partnerségében, közösen munkálkodva a fenntartható fejlődés és nemzetközi együttműködés területén.
Minden egyes apró cselekedet számít.
Minden egyes ember, minden egyes nap és minden egyes percben tehet azért hogy jobb legyen a világ.
-
Dr.Jane Goodall